Що таке Бади і чи корисні вони
Це концентроване джерело різних поживних речовин, таких як вітаміни, мінерали, клітковина, білки, жири, вуглеводи та інші корисні компоненти.
Особливості БАДів та їх відмінність від ліків
Біологічна добавка містить природні або ідентичні природним компонентам речовини, призначені для покращення самопочуття та підтримання функціонування різних систем організму. Також вони призначені для профілактики захворювань, покращення здоров’я та якості життя.
Мета використання біологічно активних добавок полягає в корекції та доповненні харчового раціону. Оскільки щодня ми споживаємо оброблену, консервовану та рафіновану їжу, яка не завжди надає необхідну кількість амінокислот, вітамінів, мінералів, макро- та мікроелементів, біоактивні харчові добавки можуть допомогти заповнити ці дефіцити.
Що містять БАДи
Дієтичні добавки є важливим джерелом корисних речовин, вітамінів, мінералів, клітковини та інших поживних компонентів. Вони можуть містити:
- Концентрати харчових речовин та рослин.
- Вітамінізовані продукти харчування, вони збагачені різними штамами молочнокислих бактерій для поліпшення шлунково-кишкового здоров'я.
- Мінерали та мікроелементи.
- Висококонцентровані екстракти та синтетичні вітамінні препарати.
Вибрати БАДи можна у різних формах, наприклад, таблетки, капсули, порошки, сиропи, жувальні гумки та настої.
Антиоксиданти — це також БАДи?
Ще однією важливою категорією дієтичних добавок є антиоксиданти. Чому їх виділяють в окрему групу? Це через їхню унікальну роль у збереженні життєвості нашого організму. Основна функція антиоксидантів — захищати клітини від вільних радикалів та запобігати їх пошкодженню. Речовини можуть мати як рослинне походження, так і бути амінокислотами. Кілька найпоширеніших джерел антиоксидантів, які варто включити до раціону людини:
Останні наукові дослідження підтверджують, що щоденне вживання БАДів антиоксидантів має позитивний вплив на функціонування різних органів та систем організму.
Користь БАДів для організму та думка лікарів
Корисні добавки зазвичай включають невеликі дози різних вітамінів і мінералів, що є безпечними для організму та відповідають добовим нормам (DV).
Вони застосовуються для:
- Покращення здорового харчування конкретної особи, враховуючи її фізіологічні потреби та енерговитрати.
- Доповнення дієти.
- Підвищення загального захисту організму.
- Покращення метаболізму.
- Зміцнення імунітету.
- Виведення з організму токсичних та шкідливих речовин.
- Нормалізації складу кишечної мікрофлори.
Психоневролог Тарас Іваніцький каже, що деякі БАДи ефективні у лікуванні депресій і допомагають долати стреси. Лікар сам вживав добавки і вивчав їх ефективність протягом 6 років. Однак, спеціаліст зазначає, що ці речовини — не “чудодійний” засіб від усіх хвороб.
Різновиди біологічно активних добавок
Існують три основних категорії дієтичних добавок:
- Нутріцевтики: включають в себе корисні компоненти, такі як вітаміни, жири, харчові волокна та амінокислоти.
- Парафармацевтики: бади, які складаються переважно з рослинних складових, що є основною активною речовиною.
- Пробіотики: корисні бактерії та мікроорганізми, які сприяють відновленню мікрофлори в слизових оболонках.
Придбати можна речовини для різних цілей. Наприклад, є добавки для схуднення, добавки для сну та для універсальні.
Правила прийому добавок
Біо добавки для зміцнення здоров’я необхідно правильно вибрати, аби отримати максимальну користь, тому важливо проконсультуватися з лікарем та визначити потрібність БАДів організму.
Важливо пам'ятати, що добавка, яка корисна для однієї людини, може бути неефективною або навіть шкідливою для іншої.
Скільки часу приймати БАДи
Обов'язково порадься щодо цього з особистим лікарем щодо потреби, рекомендованої тривалості і можливих протипоказань для прийому біологічно активних добавок. Зазвичай курс прийому триває від 4 тижнів до кількох місяців.
Чи варто все ж приймати Біодобавки
Правильний та здоровий раціон є найкращим способом забезпечити організм необхідними поживними речовинами. Проте, якщо в щоденному харчуванні відсутні необхідні вітаміни та мінерали, особливо, якщо лабораторні аналізи підтверджують дефіцит, лікар може рекомендувати вживання препаратів біологічно активних добавок.
Чи є протипоказання до прийому вітамінних добавок
Користь БАД не доведена повністю, тому важливо ретельно дотримуватися правил прийому та рекомендацій лікаря. Адже передозування піде у шкоду для організму та може призвести до певних порушень різних систем та органів, а також виникнення алергії.
Додатково якщо маєш проблеми зі здоров’ям, хронічні захворювання варто обов’язково проконсультуйся з лікарем. Також вагітним та годуючим жінкам потрібно бути обережними із БАДами та радитися зі спеціалістами перед вживанням.
Добірка бадів для жінок
Вітамінний комплекс для жінок відіграє важливу роль у різних фізіологічних процесах в організмі. Для покращення стану здоров'я є корисні такі речовини, як:
- Вітамін А – активно бореться з вільними радикалами, що уповільнює процеси старіння шкіри та організму загалом.
- Вітамін C – потужний антиоксидант, сприяючи покращенню процесів регенерації шкіри.
- Вітамін D – має позитивний вплив на м’язову та нервову систему.
- Вітамін E – підвищує імунітет жінки.
- Вітамін К – відповідає за процеси згортання крові, що впливає на зниження інтенсивності виділень під час менструального циклу і полегшує відчуття під час менструації.
- Вітамини групи В – позитивно впливають на стан і якість волосся, нігтів і шкіри. Вони також допомагають запобігти розвитку серцево-судинних захворювань і покращують увагу, пам'ять та концентрацію.
Для молодих жінок
У молодому віці часто є дефіцит заліза, який призводить до анемії та малокрів’я. Тому для молодих жінок важливе залізо та вітамін С. Додатково для покращення травлення, процесів регенерації шкіри та роботи мозку варто вживати вітаміни групи В, пробіотики, біотин.
Для вагітних
Для забезпечення нормального розвитку нервової системи дитини, починаючи ще на етапі планування вагітності, фахівці рекомендують приймати фолієву кислоту (вітамін В9).
Для жінок старшого віку
У старшому віці часто деякі процеси організму уповільнюються та потребують підтримки та вживання біологічних добавок для покращення роботи багатьох систем та органів. Найкращими речовинами стануть фітоестрогени, кальцій, вітамін D, омега-3 ненасичені жирні кислоти та колаген.
Добірка добавок для чоловіків
Для забезпечення оптимального репродуктивного здоров'я чоловіка важливо забезпечити достатню дозу вітаміну Е (токоферолу) та необхідних мікроелементів, таких як цинк і селен, через правильне харчування.